Passionfruit & Marshmallow Slice

Passionfruit is tropical fruit that contains lots of vitamins and minerals. Though it is sweet and tarty in flavour when you add in to sweets it gives the best flavour ever. Adding the seeds in to the dessert gives a beautiful look to a dessert too. You can buy passion fruit as a pulp. But…

Read More

How to Cook Quinoa.

Quinoa is gluten free superfood that you can use instead of rice. Replacing quinoa instead of starchy products will give you lots of proteins as well as a lot of minerals and vitamins. Its very famous for its omega 3 fatty acid levels too. quinoa is also a very good source of calcium, magnesium and…

Read More

Frangipani / Almond Slice.

I got  this recipe from a friend and I did it ones to please a crowd. Its so nice and beautiful. Trust me ,Can keep on eating the whole slice with out a problem. This is a good idea for a brunch , high tea or  a small party at home or for your weekly…

Read More

Sri Lankan Baked Fish Pasties

Sri Lankan fish pasties are normally fried. As I got so many requests for baked fish pasties I thought of doing a baked pasty recipe too.  I have already included the recipe for the fried ones in Sri Lankan cooking section.  Its individual choice whether to like baked or fries. I still love the taste…

Read More

Chinese Spongy Egg Cakes

These beautiful Chinese cakes are very similar to the sponge cakes we had in Sri Lanka when were kids. So I thought of trying this to renew my memories. This cake a very spongy very less oil cake. I added less sugar. If you like this to be very sweet add up to 125g sugar.…

Read More

Sri Lankan Style Devilled Tuna

Tuna is a very common fish used in Asian countries. They cook tuna in different ways. Tuna has a commercial value too. People consume tuna than any other fish in the world. In Sri Lanka it comes as a dried flaky fish (Maldive fish flakes)  too to use in all the other cooking to give…

Read More

Home Made Sushi (Step by Step)

Sushi is an easy to make but very expensive to buy healthy meal or can be used as a snack. One piece of sushi cost over $2.50. But When you make it your self You can make a lot for that money. Its all about the labour cost.

Read More